TECH – to lubię!

Niezależny blog o technologii – dowiecie się tutaj co lubię, a co mi się nie podoba. A czy Wam to przypadnie do gustu? Cóż… to mój blog, więc mało mnie to interesuje :)

Aplikacje

Ciemność, widzę ciemność

Nowa wersja Androida zbliża się wielkimi krokami, co rusz odsłaniając przed zainteresowanymi kolejne nowości. Może pojawić się coś na kształt Face ID, a także natywne narzędzie do nagrywania obrazu na ekranie. Nie powinno zabraknąć też zmian w samych powiadomieniach i ustawieniach. To wszystko to jednak wróżenie z kodu, a czy faktycznie dostaniemy jakieś smakołyki pod literą Q, to jeszcze się okaże (kolejne wydanie Androida, to kolejna litera alfabetu, i musi nawiązywać do słodyczy, więc po Pie, pora na Q… ale z nazwą jeszcze trudniej wróżyć :)).

To, co na dzisiaj jest pewne, to reaktywacja ciemnego motywu. I piszę „reaktywacja”, bo to nie pierwsza próba wdrożenia go na szerszą skalę, ale wtedy Google chyba wyprzedził swoje czasy, a i graficznie było po prostu słabo (mówię o Androidzie w wersji 3.0). Przyszły inne trendy zza oceanu i trzeba było przebudować graficzny pomyślunek. I dzisiaj widzimy udaną jego ewolucję. Tak, już widzimy, bo Google w swoich natywnych aplikacjach coraz śmielej wdraża ciemny motyw. I tylko drobna uwaga – ciemny, nie czarny, co podyktowane jest względami wizualnymi, a i dla oczu mniej kontrastowa grafika jest przyjemniejsza w odbiorze. I choć w panelach OLEDowych nadal trzeba zaświecić piksele na szaro, to i tak pobór energii jest znacznie mniejszy niż standardowych warunkach – tak twierdzi Google, a ja za jakiś czas postaram się to sprawdzić empirycznie.

Na moim Pixelu 2XL ciemny nie tylko jest już pasek skrótów, wiadomości, czy aplikacja telefonu. Launcher też już pociemniał tu i ówdzie – mamy nowe tło folderów, a i karty Google Now nabrały nowych odcieni. Co ciekawe, motyw w aplikacji „Telefonu” uzależniony jest od tego we „Wiadomościach”… Naprawdę… Zmiana motywu we „Wiadomościach” = zmiana w „Telefonie”. Reszta elementów uzależniona jest od tapety, czyli zgodnie z ustawieniami – można wymusić tryb jasny i ciemny lub właśnie uzależnić od tapety (to też tak różnie działa, ale widać starania :)).

Poniżej możecie zobaczyć zrzuty ekranu z ciemnego motywu dla aktualnych wersji aplikacji:


Leave a Reply