TECH – to lubię!

Niezależny blog o technologii – dowiecie się tutaj co lubię, a co mi się nie podoba. A czy Wam to przypadnie do gustu? Cóż… to mój blog, więc mało mnie to interesuje :)

Aplikacje

Asystent Google na Galaxy Watch!

W czasach, gdy standardowy asystent Samsunga o wdzięcznej nazwie Bixby, nadaje się zupełnie do niczego (nawet pomijając kwestię braku obsługi języka polskiego), każde alternatywne rozwiązanie będzie na wagę złota. I dzisiaj wreszcie je mamy. I to nie byle jakie, bo dzięki polskiemu deweloperowi możemy już korzystać ze znanego nam asystenta Google!

Najchętniej napisałbym, że wystarczy pobrać dedykowaną aplikację z Galaxy Store i voila, ale to byłoby zbyt piękne. Tutaj trzeba trochę się nagimnastykować, ale całość nie zajmie dłużej niż 5 minut, tym bardziej, że jesteśmy prowadzeni, jak po sznurku po wszystkich etapach.

W pierwszej kolejności pobieramy aplikację GAssist.net z poziomu Galaxy Store na telefonie. Po uruchomieniu dowiadujemy się, że potrzebny jest jeszcze „wspomagacz” zainstalowany na telefonie (companion app), ale znamy już tego typu rozwiązania choćby z aplikacji nawigacyjnych. I to właśnie z poziomu jego ekranów dowiadujemy się, jak skonfigurować asystenta, aby chciał z nami w pełni współpracować.

Najważniejsze jest pobranie i ustawienie pliku .json pozwalającego na korzystanie z API asystenta Google. Całość dobrze prezentuje filmik twórcy:

Ja wszystkie operacje wykonywałem na telefonie równolegle do prezentacji na YouTube, żeby uniknąć potrzeby przesyłania pliku .json do pamięci telefonu. Aplikacja w ostatnim kroku, po wskazaniu owego pliku, poprosi jeszcze o autoryzację kontem Google i skopiowanie kodu do podłączenia API. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, zobaczycie same „zielone fajeczki” na konfiguracyjnej checkliście.

Ja ze swojej strony polecę jeszcze jeden krok. Aby móc na przykład dodawać przypomnienia w kalendarzu, trzeba w ustawieniach asystenta na telefonie włączyć jeszcze dostęp do „Twoich wyników”:

Google > Więcej (w prawym dolnym rogu) > Ustawienia > Asystent Google > Asystent (zakładka) > Urządzenia z Asystentem: galaxy_watch > Twoje wyniki – włącz

Przyznam szczerze, że takie niespodzianki, zwłaszcza od rodzimych twórców, lubię najbardziej 🙂 Owszem, aplikacja wymaga jeszcze trochę dopracowania pod kątem responsywności, ale i tak jest bardzo dobrze. Już wylądowała pod skrótem dwukrotnego kliku przycisku Home 🙂

Waszej uwadze polecam jeszcze dedykowany wątek na forum XDA:
https://forum.xda-developers.com/smartwatch/galaxy-watch/pre-alpha-gassist-net-google-assistant-t3927513

Leave a Reply